Wydawnictwo Trade Media International sp. z o.o.


https://www.utrzymanieruchu.pl/ - Napęd liniowy elektryczny

Dodano: 2019-08-07

WWW: https://www.utrzymanieruchu.pl/

Telefon: 22 852 44 15

Miejscowość: Warszawa

Adres: Wincentego Rzymowskiego 30

Kod pocztowy: 02-697

Źródło: https://www.utrzymanieruchu.pl/napedy-liniowe-%e2%80%a8-rodzaje-i-zastosowanie/


Autor: Radosław MrózOpis:


Zadaniem napędów jest przekazywanie energii ruchu z silnika napędowego do maszyny, którą ma on napędzać. W znakomitej większości współcześnie produkowane mechanizmy tego rodzaju są urządzeniami elektrycznymi. Złożone są one wówczas z silnika elektrycznego oraz mechanizmu, którego działanie pozwala na zmianę prędkości obrotowej, ewentualnie również na zmianę ruchu obrotowego na liniowy. Nazwą urządzeń z tej drugiej grupy jest napęd liniowy elektryczny. 

W napędach liniowych elektrycznych, zgodnie ze wskazaniami ekspertów ze strony internetowej utrzymanieruchu.pl, energia ruchu obrotowego, jaką produkuje silnik, zamieniana jest na ruch postępowy. Rozwinięcie wirnika, a także stojana silnika elektrycznego do postaci liniowej sprawiło, że powstał napęd liniowy. Ma on zastosowanie w szczególności w systemach charakteryzujących się dużymi mocami, takich jak np. nowoczesne napędy jednoszynowych szybkich kolei, które cechują się bardzo wysoką sprawnością i przy tym równocześnie stosunkowo łatwą, zważywszy na moc, jaką się posługują, możliwością regulowania prędkości pociągu. 

Ruch liniowy uzyskiwany może być w maszynie także w sposoby pośrednie, które jednak nie ustępują skutecznością napędowi liniowemu elektrycznemu. Wśród tych sposobów wymienić trzeba napędy pneumatyczne, które działają za pośrednictwem energii sprężonego powietrza przy wykorzystaniu sprężarek i stosowane są najczęściej w przemyśle chemicznym. Pracują tam one w atmosferze wybuchowej. Napędy hydrauliczne z kolei, czyli takie, których działanie opiera się na wykorzystaniu cieczy hydraulicznej za pomocą pomp hydraulicznych, wykorzystuje się w największym stopniu w konstrukcji spycharek, koparek, ładowarek, czyli maszyn, które stosowane są z reguły w budownictwie i w górnictwie. Ogromną zaletę napędów liniowych stanowi fakt, że cechują się one ponadprzeciętną dynamiką, lecz przy tym łatwo nimi sterować, a także tworzyć zespoły o bardzo dużej mocy, polegające na połączonej pracy kilku silników. Najszersze zastosowanie wśród nich wszystkich mają jednak napędy liniowe elektryczne. Dodaj komentarz:Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

W OKOLICY

TanieMilitaria.pl

Auto-Blak

Przedwczesny wytrysk ranking

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone | automatywpolsce.pl 2019.